طرز تهیه دسر یخچالی با بیسکویت پتی بور ساده و خوشمزه

طرز تهیه دسر یخچالی با بیسکویت پتی بور بسیار ساده است و نیاز به هیچ پخت‌وپزی ندارد. این دسر یونانی با ترکیبات دلچسبی همانند خامه شیرینی و گاناش شکلاتی به دسری خوشمزه تبدیل شده است. در این مقاله، سه مدل از دسر یخچالی با بیسکویت پتی بور، ساده (بدون خامه و شیر)، با نشاسته و گاناش شکلات و همچنین با طعم موز را آموزش داده‌ایم. علاوه بر این، نکات و ترفندهایی را برای تزئین آن به اشتراک خواهیم گذاشت تا شما هم بتوانید به شکلی جذاب، تزئینش کنید.

دستور تهیه اول: طرز تهیه دسر یخچالی پتی بور بدون شیر و خامه

شاید بتوان گفت که این دستور، ساده‌ترین مدل دسر بیسکویت پتی بور است.

مواد لازم دسر با بیسکویت پتی بور بدون شیر و خامه

 • کره ۱۱۵ گرم
 • شکر گرانول ۱⁄۲ فنجان
 • تخم مرغ بزرگ ۱ عدد
 • شکلات تلخ ۸۵ گرم
 • اسپرسو ۱⁄۲ فنجان
 • بیسکویت پتی بور ۶۴ عدد
 • شکلات رنده شده کمی برای تزئین

طرز تهیه دسر یخچالی با بیسکویت پتی بور ساده

۱. تهیه کرم کره‌ای

برای تهیه دسر با بیسکویت پتی بور ساده، ابتدا باید کره را در کاسه کوچکی بریزید و آن را با کفگیر سیلیکونی، هم بزنید تا یکدست شود. سپس، یک‌دوم فنجان شکر را به آن اضافه کنید و دوباره با کفگیر هم بزنید تا کاملا مخلوط شود.

زرد و سفیده تخم مرغ را جدا کنید، زرده را در فنجان و سفیده را در کاسه کوچکی بریزید. سفیده را با همزن بزنید تا حالت فومی به خود بگیرد. سپس، زرده را سریع هم بزنید تا کرمی شده و آن را به سفیده اضافه کنید و باهم مخلوط کنید.

در نهایت، شکلات ذوب شده به روش بن ماری را به مخلوط کرم کره اضافه کنید و هم بزنید تا زمانی که یکدست شود. سپس، مخلوط را بچشید. باید بتوانید دانه‌های شکر را روی زبان خود احساس کنید.

۲. چیدن لایه‌های دسر

چیدن یکدست بیسکویت ها در ظرف سرو در طرز تهیه دسر یحچالی با بیسکویت پتی بور اهمیت دارد

پس از تهیه اسپرسو آن را در کاسه پهن و کم عمق بریزید و ۱ قاشق غذاخوری شکر باقی‌مانده را به آن اضافه کنید و هم بزنید. هر طرف بیسکویت‌ها را به مدت ۳ ثانیه در کاسه بریزید. سپس، بیسکویت آغشته به اسپرسو را در بشقاب سرو بچینید تا سطح بشقاب کاملا پوشیده شود.

با استفاده از کاردک کوچکی یا چاقو، یک‌چهارم کرم کره‌ای را روی بیسکویت‌ها بمالید. سپس، دوباره بیسکویت روی آن بگذارید و همین روند را تا ۳ لایه بیسکویت و کرم کره‌ای ادامه دهید.

در آخرین مرحله تهیه دسر با بیسکویت پتی بور ساده، روی کرم کره‌ای که لایه آخر است، کمی شکلات رنده شده برای تزئین بریزید.

۳. استراحت دادن به دسر در یخچال برای سرو

طرز تهیه دسر یخچالی با بیسکویت پتی بور و نشاسته

در آخرین مرحله طرز تهیه دسر یخچالی با بیسکویت پتی بور باید آن را در یخچال بگذارید. حدود ۳ ساعت زمان نیاز هست تا کرم و بیسکویت‌ها خودشان را بگیرند و بسته شوند. این دسر یخچالی با بیسکویت پتی بور را می‌توان تا ۳ روز در یخچال نگهداشت.

همچنین، زمانی که فراستینگ یا فرایند سفت شدن دسر در یخچال، کامل شد می‌توان آن را بسته‌بندی کرد و به مدت ۲ ماه در فریزر نگه داشت. برای سرو آن، اجازه دهید که حدود ۴ ساعت در یخچال یا ۱ ساعت در دمای اتاق باشد تا یخ آن باز شود.

دستور تهیه دوم: طرز تهیه دسر بیسکویت پتی بور با نشاسته

در این قسمت قصد داریم که طرز تهیه یکی از مدل‌های پرطرفدار دسر بیسکویت پتی بور با نشاسته را معرفی کنیم. ابتدا مواد اولیه موردنیاز در تهیه این دسر را بررسی می‌کنیم.

مواد اولیه طرز تهیه دسر بیسکویت پتی بور با نشاسته

 • بیسکویت پتی بور ۳۶ عدد
 • شیر ۳/۴ فنجان
 • فندق بو داده ۱۰۰ گرم
 • شکلات (اختیاری) ۱ تخته

در این طرز تهیه، ابتدا باید کرم شیرینی که در لابه‌لای بیسکویت‌ها قرار می‌گیرد را آماده کنید. مواد اولیه برای تهیه این کرم شرینی را در جدول زیر آورده‌ایم.

مواد اولیه کرم شیرینی

 • شیر کامل ۱ لیتر
 • نشاسته (آرد ذرت) ۱۰۰ گرم
 • شکر ۱۰۰ گرم
 • نمک مقدار اندکی
 • اسانس وانیل ۱ قاشق چایخوری
 • تخم مرغ بزرگ ۲ عدد
 • شکلات تلخ ۱۰۰ گرم
 • نوتلا ۲ قاشق غذاخوری

علاوه بر کرم شیرینی، نیاز به گاناش شکلاتی داریم. گاناش را بعد از چیدن تمام لایه‌های بیسکویت و کرم شیرینی، روی دسر می‌ریزیم تا طعم بی‌نظیر و ظاهری زیبا به آن بدهد.

مواد اولیه گاناش شکلاتی

 • شکلات تلخ ۲۰۰ گرم
 • خامه غلیظ ۲۰۰ گرم
 • نمک مقدار اندکی

طرز تهیه دسر بیسکویت پتی بور با نشاسته

۱. آماده کردن کرم دسر

طرز تهیه دسر یخچالی با بیسکویت پتی بور به همراه گاناش شکلات و فندق

در اولین مرحله طرز تهیه دسر یخچالی با بیسکویت پتی بور، بهتر است که تخم مرغ‌ها، آرد ذرت (نشاسته) و شکر را در قابلمه‌ای بریزید و با همزن بزنید تا مخلوط شوند. سپس، نمک، وانیل و شیر را اضافه کنید و دوباره هم بزنید تا یکدست شود.

مخلوط را روی حرارت قرار دهید و مدام هم بزنید تا کرم خودش را بگیرد. وقتی شروع به سفت شدن کرد، کره را اضافه کنید و هم بزنید. سپس، مخلوط را از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید تا خنک شود.

۲. آماده کردن گاناش شکلات

خامه غلیظ را روی اجاق گاز، داغ کنید و سپس آن را از روی حرارت بردارید و شکلات و سایر مواد را اضافه کنید و باهم مخلوط کنید تا آب شود. سپس، به آن فندق اضافه کنید.

اگر فندوق‌ها خام هستند، بهتر است که آن را به مدت ۱۵ دقیقه تفت دهید. به این روش فندق‌ها طعم بهتری پیدا می‌کنند. سپس، آن را با هاون یا غذاساز، خرد کنید و به مخلوط گاناش شکلات اضافه کنید.

۳. چیدن لایه‌های دسر

چیدن لایه ها دسر یخچالی ساده با بیسکویت پتی بور

مقداری شیر در ظرفی بریزید و بیسکویت‌ها را داخل آن انداخته تا خیس شود. قالب یا ظرف پیرکس به ابعاد ۲۲ در ۲۲ سانتی‌متری خود را آماده کنید. بیسکویت‌ها را در ظرف چیده، به طوری که سطح آن را پر کند. نیمی از خامه شیرینی شکلاتی را روی آن اضافه کنید. سپس، لایه دوم بیسکویت را روی آن قرار داده و دوباره باقی‌مانده خامه قنادی را اضافه کنید. در نهایت، لایه سوم بیسکویت را بچینید و روی آن گاناش شکلاتی بریزید.

۴. تزئین دسر

طرز تهیه دسر یخچالی با بیسکویت پتی بور

می‌توانید روی این دسر را با مقداری فندق خورده شده و بو داده و همچنین کمی شکلات تخته‌ رنده شده تزئین کنید تا ظاهر زیباتری پیدا کند.

۵. استراحت دادن به دسر برای سرو

به مدت دو ساعت دسر یخچالی با بیسکویت پتی بور را در یخچال بگذارید و سپس سرو کنید.

دستور تهیه سوم: طرز تهیه دسر ساده یخچالی با بیسکویت پتی بور و موز

اگر عاشق طعم دسرهای موزی هستید، سومین دستور تهیه دسر یحچالی با بیسکویت پتی بور، مخصوص شماست.

طرز تهیه دسر ساده یخچالی با بیسکویت پتی بور و موز

 • بیسکویت پتی بور ۴۸ عدد
 • موز ۲ عدد
 • خامه غلیظ ۲۰۰ میلی لیتر
 • پودر قند ۲ قاشق غذاخوری
 • شکلات ۴۰ گرم
 • توت فرنگی و نعناع تازه تعدادی برای تزئین

برای تهیه کرم این دسر، نیاز هست که مواد اولیه آن را طبق دستوری که در ادامه خواهیم گفت، آماده کنید. این کرم برای لایه بین بیسکویت‌ها استفاده می‌شود.

مواد اولیه برای تهیه کرم

 • شیر ۲.۵ فنجان
 • زرده تخم مرغ ۳ عدد
 • آرد ۲ قاشق‌ غذاخوری
 • نشاسته ذرت ۲ قاشق غذاخوری
 • شکر ۱/۲ فنجان
 • خامه غلیظ ۲ قاشق غذاخوری
 • وانیل پودر شده نوک چاقو

طرز تهیه دسر ساده یخچالی با بیسکویت پتی بور و موز

۱. آماده کردن خامه قنادی

شیر، شکر و وانیل را در قابلمه بریزید و روی اجاق بگذارید. مراقب باشید که قبل از اینکه به جوش بیاید، آن را از روی اجاق بردارید. همزمان می‌توانید در کاسه‌ای  جداگانه، زرده تخم مرغ، ۲/۱ فنجان شیر، آرد و نشاسته ذرت را با همزن بزنید تا مخلوط یکدستی بدست آید.

سپس، شیر گرم شده را کم‌کم به مخلوط اضافه کنید و سریع هم بزنید تا تخم مرغ نبندد. مخلوط را از صافی ریزی عبور دهید و دوباره داخل تابه برگردانید. شعله اجاق را تقریبا زیاد کنید و مدام آن را هم بزنید تا یکدست شود. درنهایت، مخلوط را از روی حرارت بردارید و به آن ۲ قاشق غذاخوری خامه غلیظ اضافه کنید و هم بزنید. سپس به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه فرصت دهید تا خنک شود. در همین حین، هراز گاهی آن را هم بزنید.

۲. چیدن لایه‌های بیسکویت

پلاستیکی بزرگ را روی پیشخوان پهن کنید و ۱۸ بیسکویت را کنار هم بچینید. سپس، ۶ بیسکویت در عرض و ۳ بیسکویت در طول بچینید. حالا لایه‌ای از کرم شیرینی که آماده کردید را روی بیسکویت‌ها بمالید. دوباره، ۱۸ عدد بیسکویت را روی خامه بچینید و روی آن یک لایه خامه بمالید. حالا وقت چیدن موزها در لایه میانی بیسکویت است. پس از چیدن موزها، دوباره لایه دیگری از بیسکویت روی آن بچینید. در نهایت، ‌خامه باقی‌مانده را روی بیسکویت‌ها بمالید.

۳. فرم دادن به دسر

هرمی شکل کردن دسر برای زیباتر شدن ظاهر در یخچالی ساده با بیسکیت پتی بور


به آرامی دو سر کیک را همراه با پلاستیک تا وسط بلند کرده و هر دو طرف را به هم وصل کنید تا به شکل هرمی در بیاید. برای زیباتر شدن ظاهر دسر می‌توانید یک موز را در مرکز این هرم قرار دهید.

۴. استراحت دادن به دسر برای سرو

در این مرحله از طرز تهیه دسر یخچالی با بیسکویت پتی بور باید آن را در یخچال بگذارید و به مدت ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت استراحت دهید.

۵. تزئین دسر

خامه غلیظ را در یک کاسه باریک و عمیق بریزید. پودر قند را به آن اضافه کنید و با همزن دستی بزنید تا غلیظ شود. سپس، خامه فرم گرفته را به روی کیک بمالید. در نهایت، شکلات را آب کنید و روی کیک بریزید. می‌توانید از توت فرنگی و برگ نعنا برای تزئین آن استفاده کنید.

نکات طرز تهیه دسر یخچالی با بیسکویت پتی بور

در طرز تهیه دسر یخچالی با بیسکویت پتی بور می‌توانید از ترفندهایی استفاده کنید تا نتیجه بهتری به دست آورید. به ترفندهای مفید زیر توجه کنید.

۱. همیشه مواد با کیفیت انتخاب کنید

استفاده از بیسکویت پتی بور با کیفیت و شیرینی شکلاتی تیره با درصد کاکائو بالا در طرز تهیه دسر یخچالی با بیسکویت پتی بور می‌تواند طعم آن را بهبود ببخشد.

اگر از فندق استفاده می‌کنید، بهتر است از فندق‌های تازه و خام به جای فندق‌های تازه‌خرد شده استفاده کنید. زمانی که به دسر یخچالی با بیسکویت پتی بور، فندق اضافه می‌کنید، خرده‌های فندق، زیردندان حس می‌شود و خوشمزه ترش می‌کند. برای تهیه این دسر می‌توانید از انواع موز استفاده کنید. موز‌های رسیده و شیرین طعم بهتری به دسر می‌دهند. برای این که دسر شما بافت نرم‌تری داشته باشد، می‌توانید از شیر پرچرب استفاده کنید.

۲. لایه بندی را به دقت و یکدست انجام دهید

برای لایه‌بندی دسر، باید بیسکویت‌ها را به طور یکنواخت در ظرف بچینید تا ظاهر زیباتری داشته باشد.

۳. گاناش شکلاتی می‌تواند طعم آن را بهتر کند

گاناش شکلاتی با کیفیت بالا می‌تواند انتخابی خوبی برای لایه‌های بین بیسکویت‌ها در طرز تهیه دسر یخچالی با بیسکویت پتی بور باشد. این ترکیب باید به دقت و با رعایت نسبت‌های گفته شده تهیه شود.

۴. حتما مدت زمان توصیه شده در طرز تهیه دسر یخچالی با بیسکویت پتی بور را رعایت کنید

دسر را بعد از تهیه در یخچال حداقل چند ساعت قبل از سرو قرار دهید تا خوب خنک شود و لایه‌ها به خوبی باهم ادغام شوند و به اصطلاح خودش را بگیرد.

۵. تزئین دسر آن را جذاب‌تر می‌کند

برای تزئین دسر، از تراشه‌های شکلات، پاشش کاکائو، یا میوه‌ها و نارگیل استفاده کنید تا دسر را با ظاهری زیبا و شگفت‌آور سرو کنید.

۶. بیسکویت‌ها باید کاملا خشک باشند

بهتر است که بیسکویت‌ها را قبل از استفاده خشک باشد تا لایه‌بندی بهتر انجام شود و به سرعت شیر را جذب نکنند. چون در غیر این صورت، نرم شده و فرم دسر بهم می‌ریزد.

سوالات متداول در مورد طرز تهیه دسر یخچالی با بیسکویت پتی بور

شاید برایتان سوالاتی برای تهیه این دسر خوشمزه پیش آمده باشد. در این بخش سعی کردیم به مهم‌ترین و پرتکرارترین سوالات که می‌تواند به تهیه حرفه‌ای‌تر آن کمک کند، پاسخ دهیم.

آیا می‌توان بیسکویت دیگری را در طرز تهیه دسر یخچالی با بیسکویت پتی بور جایگزین پتی بور کرد؟

خیر. در تهیه این دسر حتماً از بیسکویت پتی بور استفاده کنید. بیسکویت‌های دیگر ممکن است در یخچال نرم شوند و فرم دسر را خراب کنند.

چطور می‌توانیم دسر را از داخل قالب بیرون بیاوریم؟

بهتر است که قالب را برای چند ثانیه در ظرف آب جوش قرار دهید تا راحت‌تر آزاد شود.

آیا می‌توانیم دسر بیسکویت پتی بور را در فریزر نگهداری کنیم؟

بله. اگر می‌خواهید دسر را برای مدت طولانی‌تری نگه دارید، می‌توانید آن را در فریزر بگذارید. اما، پیشنهاد می‌شود قبل از مصرف آن را از فریزر بیرون بیاورید تا ملایم شود.

درباره ی کامران جوادی